Šljiva je sočno i ukusno voće koje se odlikuje bogatim spektrom zdravstvenih beneficija. Poznata po svojoj slatkoći i sočnosti, šljiva je čest izbor za svježe konzumiranje, ali i za pripremu različitih jela i deserata. U ovom delu teksta, naći ćete odgovore na neka od najčešćih pitanja vezanih za šljive, od njihove nutritivne vrednosti, preko saveta za skladištenje, do načina korišćenja u kulinarstvu. Ako ste ikada želeli da saznate više o ovom divnom voću, ovdje ćete pronaći sve potrebne informacije.
Pitanja i odgovori o šljivama:
Šljiva je dobra jer je bogata vitaminima i mineralima, posebno vitaminima A i C, kalijumom i vlaknima. Ove hranjive materije doprinose zdravlju digestivnog sistema, poboljšavaju vid i jačaju imunološki sistem.
Boja šljive varira od sorte do sorte, ali plava boja je karakteristična za neke vrste zbog prisustva antocijana, prirodnih pigmenata koji pored boje pružaju i antioksidativna svojstva.
Šljiva se koristi u razne svrhe, uključujući konzumaciju u svežem stanju, kao i u pripremi kompota, džemova, sokova i rakije. Takođe se koristi u medicinske svrhe zbog svojih laksativnih svojstava, što pomaže kod problema sa zatvorom.
Jedna srednja šljiva (oko 66 grama) sadrži približno 30 kalorija, što je čini odličnom opcijom za niskokalorični, nutritivno bogat međuobrok.
Da, šljiva je veoma zdrava. Njena visoka nutritivna vrednost, antioksidanti i vlakna čine je odličnom za poboljšanje probave, smanjenje rizika od hroničnih bolesti poput dijabetesa i poboljšanje opšteg zdravlja.
Za odabir zrele šljive potražite one koje su čvrste, ali blago mekane na dodir. Izbegavajte šljive koje imaju vidljive udubljenja ili modrice, jer to može ukazivati na previše zrelosti ili oštećenje.
Šljive se mogu čuvati na sobnoj temperaturi dok ne sazru, a zatim ih premestiti u frižider kako bi se produžio njihov vek trajanja. Takođe se mogu zamrznuti ili sušiti za duže skladištenje.
Sušene šljive su posebno poznate po svojim probavnim prednostima, zahvaljujući visokom sadržaju vlakana. Takođe su bogate antioksidansima i pomažu u održavanju zdravlja kostiju zbog prisutnosti vitamina K i minerala.
Šljive mogu biti podložne bolestima poput plamenjače i rđe. Zaštita uključuje redovno prskanje odgovarajućim fungicidima i održavanje čistoće oko voćaka kako bi se smanjila pojava bolesti.
Šljive su vrlo svestrane u kulinarskom smislu i mogu se koristiti u slatkim i slanim jelima. Popularna su jela poput pita sa šljivama, raznih vrsta kolača, ali i kao dodatak mesnim jelima i sosovima.
Sezona šljiva obično traje od kasnog leta do rane jeseni, zavisno od geografske lokacije i sorte.
Da, šljive se mogu koristiti za pravljenje voćnog vina koje je slatkog ukusa i ima jedinstveni profil arome.